כנס "איך מעצבים קסם?"

מאחורי הקלעים של יצירת קסמים בעיצוב, בספרות, בקולנוע ובמוזיאון.

22.07.2021 | מדיטק חולון

אלון ליבנה, Beauty Cage: מחוך מתכת, 2006. צילום: מיכל חלבין

*כרטיסים בהזמנה מראש דרך האתר, הכרטיס כולל כניסה לתערוכה

לרגל פתיחת התערוכה "הנשף" במוזיאון העיצוב חולון אתם מוזמנים לכנס שיעסוק בקווים המקבילים בין אופנה ואגדות:
שני עולמות שנתפסים כמנותקים ואסקפיסטיים, אך בשניהם מוצאים חוקרים קרקע למחקר היסטורי, פסיכולוגי וחברתי מעמיק. ואין זה מקרה, כי פעמים רבות סיפורי האגדות מהווים מקור השראה לתחום האופנה, ובוודאי עבור שמלות הערב.

לי גרבנאו, שמלת ויקטוריה (מאחורי הקלעים), 2021. צילום: דור שרון

תכנית הכנס

9:30-10:00
התכנסות

10:00-11:45
הקסם של הנשף | יערה קידר

קסם בחפצים | פרופ' תמר אלאור

מאגיה של מייקאובר | נועה מנהיים

11:45-12:10
הפסקה

12:10-14:00
קסם בסאונד | איציק כהן

Mushroom Magic | ליאור חרמוני

מיתרים, שירי אהבה ומכונית אדומה | רון ארד

מוני מדניק, שמלת רוב-א-לה-פראנסז בהשראת מאדאם דה פומפדור, 1756. צילום: מיכל חלבין

יערה קידר

צילום: ערן לוי

יערה קידר, אוצרת התערוכה "הנשף", תאפשר הצצה אל מאחורי הקלעים של תהליך האוצרות והקסם שביצירת תערוכה.

אוצרת, מרצה והיסטוריונית אופנה, דוקטורנטית במחלקה ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית. קידר אצרה את התערוכה "ז׳ה טם, רונית אלקבץ" במוזיאון העיצוב חולון, שהוכתרה על ידי הוואניטי פייר לאחת מ-15 התערוכות החשובות בעולם ב-2018. קידר, בעלת תואר שני מ-NYU באוצרות ומחקר אופנה, בוגרת בהצטיינות באופנה משנקר וכיום מרצה במוסדות תרבות שונים בישראל וארה״ב.

פרופ' תמר אלאור

כִּי לֹא־נַחַשׁ בְּיַֽעֲקֹב וְלֹא־קֶסֶם בְּיִשְׂרָאֵל (במדבר, כ"ג, כ"ג)
דבריו של בלעם לבלק מלך מואב, מציירים את עם ישראל כמי שאינם נדרשים למנחשים וקוסמים. האם יתכן קיום אנושי ללא אשליה, ללא אחיזת עיניים, ללא דמיון?

אנתרופולוגית באוניברסיטה העברית. פרק העבודות הראשון והראשי שלה קשור בחקר נשים חרדיות ודתיות. החל מ-2008, אלאור עוסקת בחקר תרבות חומרית וסגנון מקומי. התערוכה "הבור" שהוצגה במוזיאון העיצוב חולון התבססה על מחקר משותף שלה עם ד"ר אסף נתיב וארבל לוי, שנערך במזבלה הראשונה של תל אביב.

נועה מנהיים

צילום: מאיר כהן

איך מלך הופך לצפרדע, לזאב, לקיפוד? כיצד נערה הופכת לברבור, למפלצת, לנסיכה?
בשיחה זו תצלול נועה מנהיים אל הקסם של המיתוס והאגדה, קסם הגלגול, כשף המטמורפוזה, זה הטמון בניגוד בין מלבוש לעירום, בפֶטיש, באקססוריז – חפצים של כוח ושל תמורה.

עורכת, מתרגמת, מבקרת וכותבת, מגישה עם איילת טריאסט את התוכנית "האחיות גרים" העוסקת ביצירות ודמויות ששינו את התרבות שלנו – מהמיתוסים הקדומים דרך ספרות מודרנית ועד הוליווד ונטפליקס.

איציק כהן

התפתחות הקסם בסאונד בקולנוע: מהנאיביות של הנֵבֶל (Harp) הקסום ועד למניפולציות מתוחכמות של פסי קול עדכניים, מדיסני של שנות החמישים עד לדיסני של ימינו.

מייסד שותף ומנהל קריאטיבי מקצועי בג'אנגל סאונד, נמצא בשורה הראשונה והמובילה של מעצבי ועורכי הפסקול בישראל לקולנוע ולטלוויזיה ואף זכה להכרה בינלאומית על עבודותיו. זוכה פרס אופיר בעריכת פסקול על עבודתו בסרט הקולנוע "מאמי" של קרן ידעיה (2019) ועל סדרת הטלוויזיה "שעת נעילה" של כאן 11 (2020).

ליאור חרמוני

כמו סוד קסום מתחת לרגלינו הפטרייה מלווה את החיים על פני כדור הארץ מראשיתם. הפטרייה אינה בעל חיים ואינה צמח, היא מתכלה ומכלה, מחדשת את עצמה ואפילו מפחיתה את זיהום הסביבה תוך כדי התהליך. בשיחה תתעמק ליאור חרמוני בתפקידה של הפטרייה כחומר גלם חדשני וייחודי שמערער דיסציפלינות ייצור בתעשיות השונות, ובפוטנציאל העתידי של הטכנולוגיה המדהימה הזו.

מנהלת ספריית החומרים ע"ש אהרון פיינר עדן, מעצבת תעשייתית, בוגרת HIT, קונדיטורית וחוקרת מגמות עיצוב וחומרים בהכשרתה. אצרה וניהלה את גלריה SAGA לעיצוב ישראלי.

רון ארד

צילום: Michael Castellana

נאמן לדרכו הבוחנת ומותחת באופן מתמיד אפשרויות וגבולות של חומר, ארד אחראי על חידושים רבים בתחומי הטכנולוגיה המשולבת. בהרצאה ידבר ארד על הקסם שבעיצוב ועל מאחורי הקלעים של יצירתו.

מעצב תעשייתי, אמן ואדריכל ישראלי, נחשב לאחד המעצבים המשפיעים והידועים בעולם. בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל – האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים ובית הספר לאדריכלות A.A בלונדון. ב־1981 ייסד את סטודיו רון ארד שעוסק בעיצוב, אומנות ואדריכלות. ארד היה מרצה בכיר בסגל המחלקה לעיצוב מוצר ב־RCA, הוא חבר ב־Royal Academy of Arts וזוכה מדליית הזהב של פסטיבל העיצוב בלונדון.